Õpiränne Hispaaniasse

Õpirändes osalejad: õp. Pilleriin Aasmäe HVL Päikesejänku maja, õp. Kristel Arpiainen HVL Tõrukese maja

Õpirände esitlus on nähtav siin.

20.03.2022-26.03.2022

Olime õpirändel Pamplona linna koolis Fundacion ACI: Esclavas del Sagrado Corazon de Jesus. Tegemist on kristliku kooliga, koolis on ka katedraal.

Hispaanias alustavad lapsed lasteaiaga juba 3. elukuul ning käivad seal kuni kolmanda eluaastani. Kui laps saab 3 aastaseks, läheb ta lasteaiast edasi kooli. 

Õpirände käigus tutvusime koolis olevate ruumidega, klassidega ja erinevate projektidega, mis kajastusid koridori seintel. Igas klassis oli puutetundlik tahvel, projektor, kõlarid ja valguslaud.

Kui Eestis propageeritakse aina enam lasteaias ja koolis õues olekut, siis seal oli õuesoleku aega maksimaalselt 1h, sest lapsevanemad ei poolda seda ja laste riided võivad mustaks saada. Lastevanemate arvates ei tee õpetajad piisavalt tööd kuni lapsed rohkem õues on. Õueala oli kaetud betooniga ning atraktsioone oli väga vähe, liivakastid ja kiiged puudusid.

Lapsed, kes jäid kuni õhtuni, said 1x päevas süüa, kuid need, kes läksid kell 14 koju, pidid ise vahepala kaasa võtma, milleks 2x nädalas oli võileib ning 3x nädalas puuvili/köögivili. 

Projektõpe toimus kogu koolis samal teemal, erinevas vanuses lastel olid küll veidi erinevad tegevused, kuid teema oli kõigil üks. 

Koroona ajal kandsid ka lapsed koolis ringi liikudes maske. Õpetajad kandsid maski ka oma klassiruumis viibides ja õppetegevuste ajal. 

Hommikul algas kool kell 9.00, kõik lapsed panid koolivormi peale ühesugused kitlid. Ka liikumistundides kandsid lapsed ühesuguseid dresse. Enamus õppest toimus inglise keeles, lisaks ka hispaania ja baski keeles. Lapsi oli klassides 16-25 ning õpetajaid ainult üks. 

Kooli tulles oli lastel vaba mäng kuni kõik lapsed olid kohale jõudnud. Algas hommikuring, mis kestis umbes tund koos tegevusega. Peale seda oli käeline tegevus või õuesõpe, millest kohalikud õpetajad on siiski väga huvitatud. Peale õppetegevust oli vahepala söömine ja vaba mäng, siis minnakse üheks tunniks õue. Peale õues olekut läks edasi õppetegevus ja kell 14:00 kogunesid lapsed jälle õue, kõik vanemad tulid lastele korraga järgi ja mindi koju. Poolikud päevad olid koroona eriolukorra tõttu.

Tutvustasime õpirände käigus õpetajatele ja kooli direktorile Eestis toimuvat, mis andis neile palju huvitavaid ideid ja soove, mida võiks neil kooli hoovis veel olla. Suurt huvi tunti õuesõppe vastu ja õpetajad loodavad, et ka nemad saavad tulevikus seda enda koolis veel rohkem rakendada.