Õpiränne Leetu

Õpiränne Leedus, Vilniuse õue lasteaias Lauko Darzelis https://www.facebook.com/laukodarzelis/
– Vilniuses viibimise aeg 18.-24.september 2022
– Seiklemas ja oma füüsilise vormi eest hoolitsemas käisid HVL Päikesejänku majast Mari Tõkke ja HVL Tõrukese majast Liis Märtens

Õpirände esitlus on nähtav siin.

See väike lasteaed asub Vilniuse suurlinna saginast umbes 20 minuti bussisõidu kaugusel all orus Belmontase linnaosas https://et.wikipedia.org/wiki/Belmontas.

Lasteaial on kaks maja – suuremas majas 3 rühma ja väiksemas 1 rühm. Laste vanus on seal 2-4 aastat. Igas rühmas on kolm õpetajat, kes teevad kõik kõike. Viieseks saades kolivad lapsed kõrval asuvasse kooli. 

Lapsed on terve päev õues, hilissügisel ja talvel külmaga käivad toas magamas ja lõunat söömas, et riided saaks kuivada ja lapsed vahepeal sooja. Suveperioodil magavad suurema maja rühmad õues telkides ja väiksemal majal on oma katusega terrass magamiseks. Kohustuslik on lapse kapis olev riiete tagavara, vähemalt kolmed vahetusriided õue.

Hommikusöök pakitakse kodust kaasa ja lõunasöögi ning õhtuoote organiseerivad lapsevanemad päeval lasteaeda. 

Igal päeval on omad tegemised (E: koristuspäev, T: spordipäev, K: matkapäev, N: kunstipäev, R: söögitegemise päev) nädalaplaane ja kuuplaane ei tehta. Hommikul lapsed avaldavad soovi, mida nad teha tahaksid. Palju käiakse lasteaia hoovialalt väljas, pargis matkamas ja niisama metsa all möllamas. 

Mänguasjad on enamasti elust enesest ehk päris asjad ja poest ostetud plastikust asju on väga vähe. Mänguväljak on väga lihtne, koosneb euroalustest ja muust taaskasutatud puidust. 

Lapsed olid väga rõõmsad ja õnnelikud, eriti äge oli vee ja sopaga mängimine, iga päev seal olles sadas meil vihma ja oli suhteliselt jahe. Ütlus “Pole halba ilma, on vale riietus”, kehtib sealses lasteaias 150%.

Hommikuringides tehti ära nii võimlemine, laulmine, arvutamine, lugemine kui ka võõrkeelena natuke inglise keelt. Kui oli õhtuks veel lapsi jäänud, siis tehti ka õhturing, päeva kokku võtmiseks ja muljete vahetamiseks.


Hommiku- ja õhturingide nurgake


Suurem kolme rühmaga maja


Väiksem maja ühele rühmale


Lasteaia kõrval on hobusetall, kus saab igal ajal käia loomi hellitamas.


Mänguasjad ja mänguväljak


Magala terrassil


Lapsed tahvlil kirjas iga päev. Pole digitaalset laste märkimist ega muudmoodi “arvepidamist”.


Toas riiete jaoks kastid ja palju vahetusriideid


Hommikusöök, mille juurde käis laulu, salmi, inglise keelt ja matemaatikat

Oli äärmiselt meeldiv ja seiklusterohke nädal Vilniuses ja millises imelises kohas võib asuda üks lasteaed. Õnnelikud ja vabad lapsed ja nende õpetajad, kes seal töötavad.