Õpiränne Prantsusmaale

Erasmus+ õpiränne Prantsusmaale
Õpirändes osalejad: õp. Gerti Sild ja õp. Liivi Veske HVL Tõrukese maja.
17.10.2021-23.10.2021
Töövari ja vaatluspraktika.

Olime õpirändel Ecole Maternelle De Saint-Leon Sur L´isle lasteaias. Meid võttis vastu 3 õpetajat, kohalik külavanem ja Dordogne piirkonna haridusnõunik. Lisaks külastasime Periqueuxi linnas veel kolme haridusasutust.

Õpirändel vaatlesime erinevaid tegevusi nii toas kui õues.

Tutvusime Ecole Maternelle maja erinevate klassiruumidega. Osalesime erinevate õpetajate õppetegevustes. Eriti huvitasid meid õuetegevused. Nende õuesõpe on alles algusjärgus ja meiega võrreldes piiratud võimalustega (üks väike park, finantsilised piirangud, erinevad ohud). Õuesõppevahendite hoidmiseks oli hangitud uhke erinevate vahenditega käru. Õppetegevused toas olid rohkem koolile sarnanevalt akadeemiline – lapsed kirjutasid juba 5 aastaselt kirjatähtedega tahvlile oma nime ja nädalapäeva.

Lapsed olid väga distsiplineeritud (osad tegevused olid väga staatilised). Viisakas käitumine on Prantsuse lastele justkui loomuomane, sest seda nõutakse nii kodus kui ka lasteaias. 

Tore oli näha, et abipersonali oli piisavalt. Riietumine õueminekuks oli lihtsam ja kiirem (võrreldes meiega ilmastiku erinevused, lapsed olid toas ilma vahetusjalanõudeta). 

Lasteaeda tullakse hommikul kindlal ajavahemikul (8.30-8.45). Lõunasöök said kell 12, soovi korral võis laps ka koju sööma minna ning seejärel tagasi lasteaeda tulla kella 13.30ks. Õhtul kell 16.30 andsid õpetajad lapsed vanematele üle. Lasteaiapäev lõpeb kõigil täpselt ühel ajal. Vanemaid lasteaia territooriumile ilma mõjuva põhjuseta ei lubatud. Terve päeva olid maja uksed lukustatud ning toimis uksekella süsteem. 

Prantsusmaal vahetub õpetaja igal aastal. Üks õpetaja annab kõiki õppeaineid.

Suureks üllatuseks osutus see, et suhtlemine lasteaia ja kodu vahel käib läbi Notebook (tavaline kaustik), kuhu kleebitakse/lõigatakse pilte laste tegemistest.  Teine üllatus oli kesknädalane vaba päev (kolmapäev vaba). Kolmapäeval tegelesid lapsed huvialadega või olid hoiukeskustes.

Meie õppereis oli väga edukas. Erasmus+ õpirände tulemusel hakkasime sealse lasteaiaga tegema koostööd läbi eTwinningu platvormis, mille tulemusena kutsuti meid tagasi Prantsusmaa lasteaednike kongressile Ageem Boulazac 2022. Kongressil oli kajastatud meie ühsiprojekt Alexandra Olivieriga.

Kongressilt saime palju kontakte edaspidiseks, kohtusime huvitavate inimestega (Prantsusmaa haridusminister Pap Ndiaye) ja väga loodame osaleda ka uutes projektides.